Denso K20PR-U11 Spark Plugs Set 4x
Part number: Denso K20PR-U11
Units in box: 4
Denso K20PR-U11Denso K20PR-U11Denso K20PR-U11
Important Compatibility Info
Weight 43 g
Type Spark Plug
Diameter 14 mm
Spanner Size 16 mm
Spark Plug 1 - Earthed Electrode, Nickel Middle Electrode
Tightening Torque 22 Nm
Extra Info Ground: Nickel | Terminal Shape: Solid
Extra Description Nickel
Function Spark Plug
Port / Connector type Solid SAE
Thread Length 19 mm
for OE number 98079-5614E
Gross Weight 46 g
Replaces K20P-U11
alternative item K20TT
Thread Size M14x1.25
Electrode Gap 1.1 mm