Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Number of grooves | 6 |
| Additional Information | with reservoir |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 142 mm |
| Pressure | 130 bar |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Number of grooves | 6 |
| Additional Information | with reservoir |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 142 mm |
| Pressure | 130 bar |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 143 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 143 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| for OE number | 2052Z1 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| for OE number | 2052Z1 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Manufacturer | MERCEDES |
Important compatibility info
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Manufacturer | MERCEDES |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 5 |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Manufacturer | HYUNDAI KIA |
| Model | CEED i30 PRO CEED VENGA |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 5 |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Manufacturer | HYUNDAI KIA |
| Model | CEED i30 PRO CEED VENGA |
Important compatibility info
| for OE number | MR145619 |
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| for OE number | MR145619 |
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length 2 | 327 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Length | 940 mm |
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | JUKE |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length 2 | 327 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Length | 940 mm |
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | JUKE |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| for OE number | A0054660201 |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| for OE number | A0054660201 |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| for OE number | 004 466 89 01 |
| Number of grooves | 8 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| for OE number | 004 466 89 01 |
| Number of grooves | 8 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Outer/Inner Mirror | Heatable, with temperature sensor, Electronically foldable, Convex, with Peripheral Lighting |
| Placement on Vehicle | Right |
| Number of Connectors / Ports | 12 |
| Operating Mode | Electric |
| Surface | primed |
| Light Function | with indicator |
| Function | Exterior Mirror |
| Type | Exterior Mirror |
Important compatibility info
| Outer/Inner Mirror | Heatable, with temperature sensor, Electronically foldable, Convex, with Peripheral Lighting |
| Placement on Vehicle | Right |
| Number of Connectors / Ports | 12 |
| Operating Mode | Electric |
| Surface | primed |
| Light Function | with indicator |
| Function | Exterior Mirror |
| Type | Exterior Mirror |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














