Electrical Connectors by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Number of wires (repair cable set) | 2 |
| Type | Cable Repair Kit, coolant temperature sensor |
| Function | Cable Repair Kit, coolant temperature sensor |
| Manufacturer | MINI |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Number of wires (repair cable set) | 2 |
| Type | Cable Repair Kit, coolant temperature sensor |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Weight | 520 g |
| Function | Cable Repair Kit, coolant temperature sensor |
| Fits thermostat with opening temperature | 102 °C |
| Manufacturer | CITROEN MINI PEUGEOT |
Important compatibility info
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Current Strength | 32 A |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Charging Cable - 32A SINGLE PHASE T2 FEMALE-T2 MALE 5M |
| Phases | 1 |
| Max. charging current | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 22 kW |
| Voltage | 415 V |
| Current Strength | 32 A |
| Title | EV Extension Cable - 32A 3 PHASE T2 FEMALE-T2 MALE 5M |
| Max. charging current | 32 A |
| Phases | 2 |
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Max. charging current | 32 A |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Voltage | 240 V |
| Phases | 1 |
| Current Strength | 32 A |
| Title | EV Extension Cable - 32A 1 PHASE T2 FEMALE-T2 MALE 5M |
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Plug Type | Female, BS 1363, Charging plug type 2 |
| Max. charging current | 13 A |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Rated Power | 3.7 kW |
| Voltage | 240 V |
| Phases | 1 |
| Title | EV Charging Cable - 13A T2 FEMALE-UK PLUG W/CONTROLLER 5M |
| Additional Information | with control unit |
| Current Strength | 13 A |
Additional Information
- Storage bag
- With Controller
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Plug Type | Charging plug type 1, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Voltage | 240 V |
| Max. charging current | 32 A |
| Title | EV Charging Cable - 32A TYPE 1 FEMALE-TYPE 2 MALE 5M |
| Current Strength | 32 A |
| Phases | 1 |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Current Strength | 32 A |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 22 kW |
| Voltage | 415 V |
| Title | EV Charging Cable - 32A 3 PHASE T2 FEMALE- T2 MALE 5M |
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Phases | 2 |
| Max. charging current | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated







