Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 170 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer | BMW |
| Model | X5 X6 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 170 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer | BMW |
| Model | X5 X6 |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | HYUNDAI KIA |
| Model | ACCENT RIO TRAJET |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | HYUNDAI KIA |
| Model | ACCENT RIO TRAJET |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 200 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Manufacturer | MERCEDES |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 200 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Manufacturer | MERCEDES |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Manufacturer | FORD |
| Model | FIESTA FOCUS PUMA |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Manufacturer | FORD |
| Model | FIESTA FOCUS PUMA |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 125 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer | FORD |
| Model | MONDEO |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 125 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer | FORD |
| Model | MONDEO |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Number of Ribs | 5 |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer | AUDI SKODA VOLKSWAGEN |
| Model | A4 A6 PASSAT SUPERB TT RS |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Number of Ribs | 5 |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer | AUDI SKODA VOLKSWAGEN |
| Model | A4 A6 PASSAT SUPERB TT RS |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Manufacturer | MERCEDES |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Manufacturer | MERCEDES |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT VAUXHALL |
| Model | LAGUNA MOVANO PRIMASTAR VIVARO |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT VAUXHALL |
| Model | LAGUNA MOVANO PRIMASTAR VIVARO |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
| Manufacturer | MINI |
| Model | CONVERTIBLE COOPER COOPER |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
| Manufacturer | MINI |
| Model | CONVERTIBLE COOPER COOPER |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 4 |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Alternator Charge Current | 75 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Manufacturer | SMART |
| Model | CITY CROSSBLADE FORTWO ROADSTER |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 4 |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Alternator Charge Current | 75 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Manufacturer | SMART |
| Model | CITY CROSSBLADE FORTWO ROADSTER |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Manufacturer | ALFA ROMEO FIAT |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Manufacturer | ALFA ROMEO FIAT |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer | OPEL VAUXHALL |
| Model | ASTRA SIGNUM VECTRA ZAFIRA |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer | OPEL VAUXHALL |
| Model | ASTRA SIGNUM VECTRA ZAFIRA |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer | SAAB |
| Model | 9-3 9-5 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer | SAAB |
| Model | 9-3 9-5 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 5 |
| Manufacturer | ALFA ROMEO FIAT OPEL VAUXHALL |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 5 |
| Manufacturer | ALFA ROMEO FIAT OPEL VAUXHALL |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Manufacturer | FORD |
| Model | FIESTA FUSION |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Manufacturer | FORD |
| Model | FIESTA FUSION |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














