Battery by Banner
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 62 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Length | 241 mm |
| Height | 175 mm |
| Weight | 17000 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 075 |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Width | 87 mm |
| Height | 161 mm |
| Length | 150 mm |
| Weight | 5500 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX20CH-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 18 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 62 A |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Type | Wet |
| Battery Type Code | 027 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 241 mm |
| Weight | 17000 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 096 |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 20000 |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Other Part Number | 100 |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 640A; 70Ah; 2Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 162 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 22 Ah |
| Length | 205 mm |
| Weight | 8000 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 30 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Weight | 8000 |
| Length | 187 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 128 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 8500 |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | AUX14 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 20000 |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 110 |
| Key Words | 660A; 80Ah; 2Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Battery Type Code | 048 EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Length | 238 mm |
| Weight | 13000 |
| Type | EFB |
| Height without pole | 203 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 129 mm |
| Key Words | 460A; 55Ah; 3Yr Warranty; 238x129x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 2 year warranty |
| Weight | 20000 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 72 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 096R |


