Battery by Banner
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Weight | 10000 |
| Type | EFB |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Height | 226 mm |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 187 mm |
| Height without pole | 204 mm |
| Battery Type Code | 054 EFB |
| Key Words | 400A; 38Ah; 3Yr Warranty; 187x127x226 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Weight | 20000 |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 90 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 A |
| NCC Class | C |
| Length | 278 mm |
| Type | Wet |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 60 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 096 AGM |
| NCC Class | C |
| Width | 175 mm |
| Weight | 20000 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Key Words | 720A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 100 A |
| Additional Information | Low Height 110Ah |
| Width | 175 mm |
| NCC Class | B |
| Weight | 22000 |
| Length | 354 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Energy Bull |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 012 AGM |
| Weight | 12000 |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Length | 210 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 540A; 50Ah; 3Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |

