Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Refrigerant | R 134a |
| Oil Fill Quantity | 190 ml |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Compressor ID | 10PA17C |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO, JAGUAR |
| for OE number | MCA 7300 AD |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Outlet Diameter | 15.4 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Number of grooves | 7 |
| Weight | 6900 g |
| Length | 247 mm |
| Height | 128 mm |
| Quality | DENSO |
| Number of Ribs | 7 |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Gross Weight | 7710 g |
Important compatibility info
| alternative item | - |
| Quality | DENSO |
| Weight | 4000 g |
| Function | High-pressure Pump |
| Operating Mode | electronically controlled |
| Manufacturer Restriction | Citroen; Fiat; Ford; |
| Type | High-pressure Pump |
| for OE number | 6C1Q-9B395-AB |
| Gross Weight | 4450 g |
| Version | HP3 |
Important compatibility info
| alternative item | - |
| Quality | DENSO |
| Weight | 4000 g |
| Function | High-pressure Pump |
| Operating Mode | electronically controlled |
| Manufacturer Restriction | Citroen; Fiat; Ford; |
| Type | High-pressure Pump |
| for OE number | 6C1Q-9B395-AB |
| Gross Weight | 4450 g |
| Version | HP3 |
Important compatibility info
| for OE number | AH169875 |
| Suitable for vehicle type | CV (commercial vehicles) |
| Weight | 7600 g |
| Length | 218 mm |
| Height | 128 mm |
| Belt Pulley Diameter | 140 mm |
| Special Purpose Vehicle | for agricultural vehicles |
| Mounting Type | Bolted |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | 10PA17C |
| Quality | DENSO |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Oil Fill Quantity | 230 ml |
| Number of grooves | 8 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO, JOHN DEERE |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 8 |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Gross Weight | 8410 g |
Important compatibility info
| Operating Mode | electronically controlled |
| Quality | DENSO |
| Type | Injector Nozzle |
| Weight | 600 g |
| for OE number | 23670-0R090 |
| Manufacturer Restriction | TOYOTA |
| Function | Injector Nozzle |
| Replaces | DCRI200170 |
| Gross Weight | 800 g |
| alternative item | - |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



