Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Weight | 7150 g |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 9 |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| for OE number | 88310-6A350 |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | 10SR19C |
| Quality | OE |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Number of grooves | 9 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO, TOYOTA |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Gross Weight | 7960 g |
Important compatibility info
| Weight | 7150 g |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 9 |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| for OE number | 88310-6A350 |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | 10SR19C |
| Quality | OE |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Number of grooves | 9 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO, TOYOTA |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Gross Weight | 7960 g |
Important compatibility info
| Gross Weight | 4500 g |
| Weight | 2900 g |
| Material | Aluminium |
| Core Dimensions | 273x296x64 |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 273 mm |
| Core Width | 296 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Replaces | DIT28017 |
Important compatibility info
| Gross Weight | 4500 g |
| Weight | 2900 g |
| Material | Aluminium |
| Core Dimensions | 273x296x64 |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 273 mm |
| Core Width | 296 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Replaces | DIT28017 |
Important compatibility info
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Info | DL-Pulley |
| Gross Weight | 6405 g |
| Manufacturer Restriction | DENSO, JAGUAR |
| for OE number | 6W93-19D629-AB |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | 7SEU17C |
| Quality | OE |
| Oil Fill Quantity | 130 ml |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Mounting Type | Bolted |
| Weight | 5595 g |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


