Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | 7SBU16C |
| Quality | DENSO |
| Mounting Type | Bolted |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Oil Fill Quantity | 195 ml |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Info | DL-Pulley |
| Number of grooves | 6 |
| for OE number | 99612601152 |
| Inlet Diameter | 28.5 mm |
| Height | 139 mm |
| Length | 231 mm |
| Weight | 6550 g |
| Outlet Diameter | 13 mm |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Manufacturer Restriction | DENSO, PORSCHE |
| Gross Weight | 7360 g |
Important compatibility info
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | 7SBU16C |
| Quality | DENSO |
| Mounting Type | Bolted |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Oil Fill Quantity | 195 ml |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Info | DL-Pulley |
| Number of grooves | 6 |
| for OE number | 99612601152 |
| Inlet Diameter | 28.5 mm |
| Height | 139 mm |
| Length | 231 mm |
| Weight | 6550 g |
| Outlet Diameter | 13 mm |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Manufacturer Restriction | DENSO, PORSCHE |
| Gross Weight | 7360 g |
Important compatibility info
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO, TOYOTA |
| Oil Fill Quantity | 130 ml |
| Quality | DENSO |
| Compressor ID | 6SBU16C |
| Refrigerant | R 134a |
| Belt Pulley Diameter | 115 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Voltage | 12 V |
| for OE number | 88310-3A430; 88310-3 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Mounting Type | Bolted |
| Weight | 6950 g |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Gross Weight | 7760 g |
Important compatibility info
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO, TOYOTA |
| Oil Fill Quantity | 130 ml |
| Quality | DENSO |
| Compressor ID | 6SBU16C |
| Refrigerant | R 134a |
| Belt Pulley Diameter | 115 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Voltage | 12 V |
| for OE number | 88310-3A430; 88310-3 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Mounting Type | Bolted |
| Weight | 6950 g |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Gross Weight | 7760 g |
Important compatibility info
| Quality | DENSO |
| Manufacturer Restriction | DENSO, VW-Group |
| for OE number | 3B0820803C; 95512601 |
| Oil Fill Quantity | 200 ml |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Number of Ribs | 7 |
| Height | 138 mm |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | 7SEU16C |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Inlet Diameter | 28.4 mm |
| Number of grooves | 7 |
| Length | 227.6 mm |
| Weight | 5670 g |
| Gross Weight | 6480 g |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


