Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Length | 14 Inch |
| Weight | 122 g |
| Replaces | DU-038R |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Wiper Blade |
| Function | Wiper Blade |
| for OE number | 983602W910 |
| Wiper blade type | Hybrid Wiper Blade |
| Length | 350 mm |
| alternative item | - |
| Gross Weight | 157 g |
Important compatibility info
| Length | 14 Inch |
| Weight | 122 g |
| Replaces | DU-038R |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Wiper Blade |
| Function | Wiper Blade |
| for OE number | 983602W910 |
| Wiper blade type | Hybrid Wiper Blade |
| Length | 350 mm |
| alternative item | - |
| Gross Weight | 157 g |
Important compatibility info
| Width | 182 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Height | 35 mm |
| Length | 255 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Weight | 77 g |
| Gross Weight | 146 g |
Important compatibility info
| Width | 182 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Height | 35 mm |
| Length | 255 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Weight | 77 g |
| Gross Weight | 146 g |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Width | 191 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 212 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Weight | 68 g |
| Gross Weight | 124 g |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Width | 191 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 212 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Weight | 68 g |
| Gross Weight | 124 g |
Important compatibility info
| Gross Weight | 134 g |
| Width | 145 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Weight | 90 g |
| Length | 195 mm |
| Height | 30 mm |
Important compatibility info
| Gross Weight | 134 g |
| Width | 145 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Weight | 90 g |
| Length | 195 mm |
| Height | 30 mm |
Important compatibility info
| Replaces | W16EP |
| Spark Plug | 1 - Earthed Electrode, Nickel Middle Electrode |
| Spanner Size | 20.6 mm |
| Diameter | 14 mm |
| Other Part Number | D8 |
| Port / Connector type | Removable SAE |
| Thread Length | 19 mm |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Function | Spark Plug |
| Extra Info | Ground: Nickel | Terminal Shape: Removable |
| Extra Description | Nickel |
| Weight | 56 g |
| Type | Spark Plug |
| Gross Weight | 59 g |
| alternative item | W16TT |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Electrode Gap | 0.8 mm |
Important compatibility info
| Replaces | W16EP |
| Spark Plug | 1 - Earthed Electrode, Nickel Middle Electrode |
| Spanner Size | 20.6 mm |
| Diameter | 14 mm |
| Other Part Number | D8 |
| Port / Connector type | Removable SAE |
| Thread Length | 19 mm |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Function | Spark Plug |
| Extra Info | Ground: Nickel | Terminal Shape: Removable |
| Extra Description | Nickel |
| Weight | 56 g |
| Type | Spark Plug |
| Gross Weight | 59 g |
| alternative item | W16TT |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Electrode Gap | 0.8 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




