Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Number of Inlets / Outlets | 4 |
| Quality | OE |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
| Additional Information 2 | with clip |
| for OE number | 2730122600 |
| Port / Connector type | DIN |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Weight | 658 g |
| Core Length | 253 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Width | 140 mm |
| for OE number | 9123506 |
| alternative item | - |
| Gross Weight | 1168 g |
Important compatibility info
| Weight | 658 g |
| Core Length | 253 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Width | 140 mm |
| for OE number | 9123506 |
| alternative item | - |
| Gross Weight | 1168 g |
Important compatibility info
| Spark Position | 3.0 mm |
| Replaces | VXUH22 |
| Type | Spark Plug |
| Spanner Size | 16 mm |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| Extra Description | Iridium TT |
| Function | Spark Plug |
| Tightening Torque | 17 Nm |
| Thread Length | 26.5 mm |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Weight | 38 g |
| Diameter | 12 mm |
| Gross Weight | 41 g |
| alternative item | IXUH22FTT |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Electrode Gap | 0.8 mm |
Important compatibility info
| Spark Position | 3.0 mm |
| Replaces | VXUH22 |
| Type | Spark Plug |
| Spanner Size | 16 mm |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| Extra Description | Iridium TT |
| Function | Spark Plug |
| Tightening Torque | 17 Nm |
| Thread Length | 26.5 mm |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Weight | 38 g |
| Diameter | 12 mm |
| Gross Weight | 41 g |
| alternative item | IXUH22FTT |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Electrode Gap | 0.8 mm |
Important compatibility info
| Gross Weight | 550 g |
| Weight | 470 g |
| for OE number | 7700436061 |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Gross Weight | 550 g |
| Weight | 470 g |
| for OE number | 7700436061 |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Core Width | 158 mm |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 180 mm |
| Frame Material | Plastic |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| for OE number | 7701065763 |
| Weight | 501 g |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Gross Weight | 1011 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Core Width | 158 mm |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 180 mm |
| Frame Material | Plastic |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| for OE number | 7701065763 |
| Weight | 501 g |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Gross Weight | 1011 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Resistance | 0.4 Ohm. 0.9 Ohm. 2.9 Ohm |
| Weight | 134 g |
| for OE number | 7701059206 |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
| Gross Weight | 154 g |
Important compatibility info
| Resistance | 0.4 Ohm. 0.9 Ohm. 2.9 Ohm |
| Weight | 134 g |
| for OE number | 7701059206 |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
| Gross Weight | 154 g |
Important compatibility info
| Thread Size | M18x1.5 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 480 mm |
| Quality | OE |
| Function | Oxygen Sensor |
| for OE number | 1113382 |
| Extra Info | Sensor Type: O2 |
| Extra Description | Direct fit switching sensor |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Weight | 96 g |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Switching-type Oxygen Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Gross Weight | 126 g |
Important compatibility info
| Thread Size | M18x1.5 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 480 mm |
| Quality | OE |
| Function | Oxygen Sensor |
| for OE number | 1113382 |
| Extra Info | Sensor Type: O2 |
| Extra Description | Direct fit switching sensor |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Weight | 96 g |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Switching-type Oxygen Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Gross Weight | 126 g |
Important compatibility info
| Weight | 22.8 g |
| Overall Length | 68 mm |
| Port / Connector type | Thread |
| Tightening torque to | 12 Nm |
| Version | Double coil |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Voltage | 11 V |
| Spanner Size | 12 |
| Tightening torque from | 10 Nm |
| Type | Glow Plug |
| Function | Glow Plug |
| for OE number | 11065-T8202 |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Weight | 22.8 g |
| Overall Length | 68 mm |
| Port / Connector type | Thread |
| Tightening torque to | 12 Nm |
| Version | Double coil |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Voltage | 11 V |
| Spanner Size | 12 |
| Tightening torque from | 10 Nm |
| Type | Glow Plug |
| Function | Glow Plug |
| for OE number | 11065-T8202 |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Type | Glow Plug |
| Thread Size | M8x1.0 |
| Voltage | 4.4 V |
| Spanner Size | 8 |
| Overall Length | 117.6 mm |
| for OE number | N10579802 |
| Function | Glow Plug |
| Port / Connector type | Pin |
| Weight | 20 g |
| alternative item | - |
| Version | Instant heating |
| Tightening torque from | 8 Nm |
| Tightening torque to | 10 Nm |
| Cone Pitch | 93 |
Important compatibility info
| Type | Glow Plug |
| Thread Size | M8x1.0 |
| Voltage | 4.4 V |
| Spanner Size | 8 |
| Overall Length | 117.6 mm |
| for OE number | N10579802 |
| Function | Glow Plug |
| Port / Connector type | Pin |
| Weight | 20 g |
| alternative item | - |
| Version | Instant heating |
| Tightening torque from | 8 Nm |
| Tightening torque to | 10 Nm |
| Cone Pitch | 93 |
Important compatibility info
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| for OE number | 77363898 |
| Core Width | 194 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Length | 160 mm |
| Weight | 499 g |
| Gross Weight | 1009 g |
Important compatibility info
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| for OE number | 77363898 |
| Core Width | 194 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Length | 160 mm |
| Weight | 499 g |
| Gross Weight | 1009 g |
Important compatibility info
| Weight | 27.8 g |
| Port / Connector type | Thread |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Voltage | 11 V |
| Spanner Size | 12 |
| Overall Length | 82 mm |
| Tightening torque to | 12 Nm |
| Tightening torque from | 10 Nm |
| Function | Glow Plug |
| Type | Glow Plug |
| Version | Double coil |
| for OE number | MR577131 |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Weight | 27.8 g |
| Port / Connector type | Thread |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Voltage | 11 V |
| Spanner Size | 12 |
| Overall Length | 82 mm |
| Tightening torque to | 12 Nm |
| Tightening torque from | 10 Nm |
| Function | Glow Plug |
| Type | Glow Plug |
| Version | Double coil |
| for OE number | MR577131 |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Tightening torque from | 10 Nm |
| Port/Connecting thread | M4x0.7 |
| Version | Double coil |
| Weight | 30.6 g |
| Thread Size | M10x1.0 |
| Voltage | 11 V |
| Spanner Size | 10 |
| Overall Length | 117.4 mm |
| Function | Glow Plug |
| Type | Glow Plug |
| Tightening torque to | 12 Nm |
| for OE number | 5960F4 |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Tightening torque from | 10 Nm |
| Port/Connecting thread | M4x0.7 |
| Version | Double coil |
| Weight | 30.6 g |
| Thread Size | M10x1.0 |
| Voltage | 11 V |
| Spanner Size | 10 |
| Overall Length | 117.4 mm |
| Function | Glow Plug |
| Type | Glow Plug |
| Tightening torque to | 12 Nm |
| for OE number | 5960F4 |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Weight | 48 g |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Sensor Type | PTC |
| Cable Length | 436 mm |
| Quality | OE |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Gross Weight | 78 g |
Important compatibility info
| Weight | 48 g |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Sensor Type | PTC |
| Cable Length | 436 mm |
| Quality | OE |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Gross Weight | 78 g |
Important compatibility info
| for OE number | 7701045552 |
| Material | Aluminium |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Weight | 680 g |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 235 mm |
| Frame Material | Plastic |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 158 mm |
| Gross Weight | 1190 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| for OE number | 7701045552 |
| Material | Aluminium |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Weight | 680 g |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 235 mm |
| Frame Material | Plastic |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 158 mm |
| Gross Weight | 1190 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Weight | 240 g |
| for OE number | 55702441 |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
| Gross Weight | 260 g |
| Manufactured in | Italy |
Important compatibility info
| Weight | 240 g |
| for OE number | 55702441 |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
| Gross Weight | 260 g |
| Manufactured in | Italy |
Important compatibility info
| for OE number | 7700107433 |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 470 mm |
| Quality | OE |
| Function | Oxygen Sensor |
| Extra Description | Direct fit switching sensor |
| Weight | 118 g |
| Lambda Sensor | Heated, Planar Sensor, Thread pre-greased, Switching-type Oxygen Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Gross Weight | 151 g |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















