Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Gross Weight | 180 g |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 175 mm |
| Height | 42 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Replaces | DCF004P |
| Weight | 100 g |
| Length | 350 mm |
Important compatibility info
| Gross Weight | 180 g |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 175 mm |
| Height | 42 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Replaces | DCF004P |
| Weight | 100 g |
| Length | 350 mm |
Important compatibility info
| Port / Connector type | Removable SAE |
| Thread Length | 9.5 mm |
| Type | Spark Plug |
| Function | Spark Plug |
| for OE number | 9807357944 |
| Weight | 40 g |
| Diameter | 14 mm |
| Spanner Size | 19 mm |
| Spark Plug | 1 - Earthed Electrode, Nickel Middle Electrode |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Extra Info | Ground: Nickel | Terminal Shape: Removable |
| Extra Description | Nickel |
| Gross Weight | 43 g |
| alternative item | - |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Electrode Gap | 0.6 mm |
Important compatibility info
| Port / Connector type | Removable SAE |
| Thread Length | 9.5 mm |
| Type | Spark Plug |
| Function | Spark Plug |
| for OE number | 9807357944 |
| Weight | 40 g |
| Diameter | 14 mm |
| Spanner Size | 19 mm |
| Spark Plug | 1 - Earthed Electrode, Nickel Middle Electrode |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Extra Info | Ground: Nickel | Terminal Shape: Removable |
| Extra Description | Nickel |
| Gross Weight | 43 g |
| alternative item | - |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Electrode Gap | 0.6 mm |
Important compatibility info
| Weight | 57 g |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Opening Temperature | 92 °C |
| for OE number | 4131068 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Gross Weight | 67 g |
Important compatibility info
| Weight | 57 g |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Opening Temperature | 92 °C |
| for OE number | 4131068 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Gross Weight | 67 g |
Important compatibility info
| Weight | 155 g |
| Type | Wiper Blade |
| Length | 22 Inch |
| for OE number | 8250A094 |
| Function | Wiper Blade |
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Length | 550 mm |
| Replaces | DM-555 |
| Gross Weight | 208 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Weight | 155 g |
| Type | Wiper Blade |
| Length | 22 Inch |
| for OE number | 8250A094 |
| Function | Wiper Blade |
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Length | 550 mm |
| Replaces | DM-555 |
| Gross Weight | 208 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Spanner Size | 20.6 mm |
| Thread Length | 12.7 mm |
| Extra Info | Ground: Nickel | Terminal Shape: Removable |
| Extra Description | Nickel |
| Replaces | TR24-10 |
| Type | Spark Plug |
| Function | Spark Plug |
| Weight | 52 g |
| Diameter | 14 mm |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Spark Plug | 1 - Earthed Electrode, Nickel Middle Electrode |
| Port / Connector type | Removable SAE |
| Gross Weight | 55 g |
| alternative item | IWF24 |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Electrode Gap | 1 mm |
Important compatibility info
| Spanner Size | 20.6 mm |
| Thread Length | 12.7 mm |
| Extra Info | Ground: Nickel | Terminal Shape: Removable |
| Extra Description | Nickel |
| Replaces | TR24-10 |
| Type | Spark Plug |
| Function | Spark Plug |
| Weight | 52 g |
| Diameter | 14 mm |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Spark Plug | 1 - Earthed Electrode, Nickel Middle Electrode |
| Port / Connector type | Removable SAE |
| Gross Weight | 55 g |
| alternative item | IWF24 |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Electrode Gap | 1 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




