Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| for OE number | 71736002 |
| Weight | 1850 g |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without resistor |
| Gross Weight | 2100 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information 2 | without resistor |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Weight | 1263 g |
| for OE number | 701819167 |
| Gross Weight | 1500 g |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information 2 | without resistor |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Weight | 1263 g |
| for OE number | 701819167 |
| Gross Weight | 1500 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Gross Weight | 2050 g |
| Weight | 1350 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Gross Weight | 2050 g |
| Weight | 1350 g |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Number of Inlets / Outlets | 1 |
| for OE number | 90919-02234 |
| Quality | DENSO |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Number of Inlets / Outlets | 1 |
| for OE number | 90919-02234 |
| Quality | DENSO |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Weight | 78 g |
| Thread Size | M18x1.5 |
| for OE number | 226A42790R |
| Function | Oxygen Sensor |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 314 mm |
| Quality | DENSO |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Type | Oxygen Sensor |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| Gross Weight | 106 g |
Important compatibility info
| Weight | 78 g |
| Thread Size | M18x1.5 |
| for OE number | 226A42790R |
| Function | Oxygen Sensor |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 314 mm |
| Quality | DENSO |
| Lambda Sensor | Heated, Finger-type Sensor, Broadband Oxygen Sensor, Thread pre-greased |
| Type | Oxygen Sensor |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Extra Description | Direct fit air fuel ratio sensor |
| Gross Weight | 106 g |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Quality | DENSO |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
| Number of Inlets / Outlets | 1 |
| for OE number | 90919-02238 |
| Port / Connector type | SAE |
| alternative item | - |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





