Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 65 g |
| Length | 62 mm |
| Thread Size | M14 x 2 |
| Thread Length 1 | 18 mm |
| Thread Length 2 | 22 mm |
| Type | Stud |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Stud |
Important compatibility info
| Weight | 867 g |
| Height | 27 mm |
| Outer diameter | 115 mm |
| Inner diameter | 75 mm |
| Type | Bearing, differential shaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bearing, differential shaft |
Important compatibility info
| Weight | 1300 g |
| Height | 29 mm |
| Outer diameter | 130 mm |
| Inner diameter | 85 mm |
| Type | Bearing, differential shaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bearing, differential shaft |
Important compatibility info
| Weight | 22 g |
| Thread Size | M14 x 2 |
| Parameter | G |
| Quality/ Grade | 10 |
| DIN / ISO | DIN 934 |
| Type | Nut |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Nut |
Important compatibility info
| Weight | 80 g |
| Length | 47 mm |
| Thread Size | M14 |
| Spanner Size | 17 |
| Parameter | G |
| Quality/ Grade | 10.9 |
| Type | Bolt, propshaft flange |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bolt, propshaft flange |
Important compatibility info
| Weight | 3421 g |
| Inner diameter | 70 mm |
| for OE number | 21081171 |
| Type | Bearing, propshaft centre bearing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bearing, propshaft centre bearing |
Important compatibility info
| Weight | 5110 g |
| Length | 167 mm |
| Outer diameter | 59 mm |
| RPO Number | 2.34008 |
| for OE number | 1068253 |
| Joint Type | Universal Joint |
| Type | Joint, propshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Weight | 5110 g |
| Length | 167 mm |
| Outer diameter | 59 mm |
| RPO Number | 2.34008 |
| for OE number | 1068253 |
| Joint Type | Universal Joint |
| Type | Joint, propshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Guarantee | 2 years warranty |
| Weight | 847 g |
| Type | Gear Knob |
| Function | Gear Knob |
Important compatibility info
| Weight | 317 g |
| Outer diameter | 151 mm |
| Inner diameter | 92 mm |
| Height 1 | 11 mm |
| Height 2 | 14.5 mm |
| Type | Seal Ring, propshaft mounting |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, propshaft mounting |
Important compatibility info
| Weight | 281 g |
| Type | Gear, transmission input shaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gear, transmission input shaft |
Important compatibility info
| Weight | 862 g |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Gear Knob |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gear Knob |
Important compatibility info
| Weight | 219 g |
| Length | 100 mm |
| Height | 83 mm |
| Width | 68 mm |
| Voltage | 24 V |
| Type | Sensor, pneumatic suspension level |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, pneumatic suspension level |
Important compatibility info
| Weight | 44 g |
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Height | 10 mm |
| Material | FKM (fluorocarbon rubber), FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 80 mm |
| Parameter | Material: FPM/FKM |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Important compatibility info
| Weight | 44 g |
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Height | 10 mm |
| Material | FKM (fluorocarbon rubber), FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 80 mm |
| Parameter | Material: FPM/FKM |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Important compatibility info
| Weight | 250 g |
| Type | Gear Knob |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gear Knob |
Important compatibility info
| Weight | 250 g |
| Type | Gear Knob |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gear Knob |
Important compatibility info
| Weight | 466 g |
| Height | 120 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Thread Size | 3/4" x 16 UNF |
| Type | Oil Filter, manual transmission |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Oil Filter, manual transmission |
Important compatibility info
| Weight | 466 g |
| Height | 120 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Thread Size | 3/4" x 16 UNF |
| Type | Oil Filter, manual transmission |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Oil Filter, manual transmission |
Important compatibility info
| Weight | 84 g |
| Length | 35 mm |
| Outer diameter 1 | 14 mm |
| Outer diameter 2 | 25 mm |
| Type | Bearing, clutch lever |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bearing, clutch lever |
Important compatibility info
| Weight | 255 g |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Length | 500 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Type | Brake Hose |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Weight | 339 g |
| for OE number | 3953045 |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Master Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 339 g |
| for OE number | 3953045 |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Master Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 340 g |
| Voltage | 24 V |
| Combi Switch Function | with indicator function |
| Type | Steering Column Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Steering Column Switch |
Important compatibility info
| Weight | 70 g |
| Length | 54.5 mm |
| Thread Size | M16 x 1,5 |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Spanner Size | 27 |
| Type | Sensor, compressed-air system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Function | Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Type | Switch |
| Weight | 58 g |
Important compatibility info
| Weight | 78 g |
| Thread Size | M18 x 1,5 |
| Type | Switch, splitter gearbox |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Switch, splitter gearbox |
Important compatibility info
| Weight | 49.5 g |
| Type | Sensor |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor |
Important compatibility info
| Weight | 27 g |
| Voltage | 12 V |
| Type | Sensor, boost pressure |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, boost pressure |
Important compatibility info
| Weight | 24 g |
| Length | 60 mm |
| Thread Size | M12 x 1,5 |
| Spanner Size | 19 |
| Type | Sensor, coolant temperature |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, coolant temperature |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
























