Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 285 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Length | 560 mm |
| Thread Size | M18 x 1,5 |
| Type | Brake Hose |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Weight | 279 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Length | 500 mm |
| Type | Brake Hose |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Weight | 0.2 g |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Thickness | 1.8 mm |
| Inner diameter | 10.8 mm |
| Shape/Form | O-Ring |
| Type | Seal Ring |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring |
Important compatibility info
| Weight | 7422 g |
| Length | 270 mm |
| Width | 180 mm |
| Thread Measurement 1 | M14 x 2 |
| Thread Measurement 2 | M16 x 2 |
| Bore Diameter | 15 mm |
| Type | Mounting, manual transmission |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Mounting, manual transmission |
Important compatibility info
| Weight | 7422 g |
| Length | 270 mm |
| Width | 180 mm |
| Thread Measurement 1 | M14 x 2 |
| Thread Measurement 2 | M16 x 2 |
| Bore Diameter | 15 mm |
| Type | Mounting, manual transmission |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Mounting, manual transmission |
Important compatibility info
| Weight | 379 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle both sides |
| Length | 104 mm |
| Height | 92 mm |
| Width | 100 mm |
| Inner diameter | 60 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 379 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle both sides |
| Length | 104 mm |
| Height | 92 mm |
| Width | 100 mm |
| Inner diameter | 60 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 485 g |
| Length | 554 mm |
| Type | Steel Strap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Steel Strap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 551 g |
| Length | 685 mm |
| Type | Steel Strap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Steel Strap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 284 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle both sides |
| Length | 119 mm |
| Width | 58 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 284 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle both sides |
| Length | 119 mm |
| Width | 58 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 2687 g |
| Thread Size | M12 x 1,75 |
| Diameter 1 | 44.7 mm |
| Diameter 2 | 12.5 mm |
| Max. Length | 301 mm |
| Min. Length | 207 mm |
| Type | Shock Absorber, cab suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shock Absorber, cab suspension |
Important compatibility info
| Weight | 2687 g |
| Thread Size | M12 x 1,75 |
| Diameter 1 | 44.7 mm |
| Diameter 2 | 12.5 mm |
| Max. Length | 301 mm |
| Min. Length | 207 mm |
| Type | Shock Absorber, cab suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shock Absorber, cab suspension |
Important compatibility info
| Weight | 3290 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| for OE number | 310 783 |
| Type | Shock Absorber |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Weight | 3290 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| for OE number | 310 783 |
| Type | Shock Absorber |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Weight | 41 g |
| Thread Size | M16 x 1,5 |
| Parameter | HDSCS |
| Type | Sensor, pneumatic suspension level |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Operating pressure to | 20 bar |
| Function | Sensor, pneumatic suspension level |
Important compatibility info
| Weight | 290 g |
| Thread Size | M16 x 2 |
| Type | Bolt, driver cab stabiliser |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bolt, driver cab stabiliser |
Important compatibility info
| Weight | 205 g |
| Type | Cable, axle support |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cable, axle support |
Important compatibility info
| Weight | 1212 g |
| Height | 122 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Type | Bush, spring eye |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush, spring eye |
Important compatibility info
| Weight | 784 g |
| Outer diameter | 107 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Inner diameter | 30.5 mm |
| Parameter | 650 HV |
| Type | Pressure Disc, spring shackle |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pressure Disc, spring shackle |
Important compatibility info
| Weight | 1440 g |
| Thread Size | M30 x 3,5 |
| Spanner Size | 46 |
| Type | Spring Bolt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spring Bolt |
| Screw length below head | 225 mm |
Important compatibility info
| Weight | 135 g |
| Thread Size | M22 x 2,5 |
| Spanner Size | 32 |
| Type | Nut, spring clamp |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Nut, spring clamp |
Important compatibility info
| Weight | 134 g |
| Thread Size | M22 x 2,5 |
| Spanner Size | 32 |
| Type | Spring Clamp Nut |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spring Clamp Nut |
Important compatibility info
| Radius | 15 mm |
| Thread Length | 56 mm |
| Camber Radius | 140 mm |
| Type | Spring Clamp |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Length 2 | 265 mm |
| Function | Spring Clamp |
| Quality/ Grade | 8.8 |
| Thickness | 13 mm |
| Weight | 2480 g |
| Internal width | 92 mm |
| Length 1 | 385 mm |
| Thread Size | M22 x 2,5 |
Important compatibility info
| Weight | 1438 g |
| Length | 202 mm |
| Thread Size | M22 x 2,5 |
| Thread Length | 70 mm |
| Quality/ Grade | 10.9 |
| Radius | 15 mm |
| Type | Spring Clamp |
| Camber Radius | 150 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Internal width | 93 mm |
| Function | Spring Clamp |
Important compatibility info
| Weight | 711 g |
| Length | 166 mm |
| Thread Size | M28 x 4 |
| Spanner Size | 28 |
| Type | Spring Bolt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spring Bolt |
Important compatibility info
| Weight | 315 g |
| Length | 90 mm |
| Outer diameter | 36 mm |
| Thread Size | M28 x 4 |
| Type | Bush, spring eye |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush, spring eye |
Important compatibility info
| Weight | 480 g |
| Length | 90 mm |
| Outer diameter | 46 mm |
| Thread Size | M36 x 4 |
| Type | Bush, spring eye |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush, spring eye |
Important compatibility info
| Weight | 4 g |
| Type | Gasket Set, hydraulic pump |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket Set, hydraulic pump |
Important compatibility info
| Weight | 14 g |
| Type | Seal, oil filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal, oil filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
























