Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 26 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 125 mm |
| Length | 166 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 EFB |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 315 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 115 |
| Key Words | 720A; 90Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 266 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 83 Ah |
| Battery Type Code | 068 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery Type Code | 100 |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Battery | Wet |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 720A; 72Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |


