Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Length | 150 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Bike Maintenance Free |
| Battery | AGM Battery |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 87 mm |
| Height | 105 mm |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Hold-down Type | B0 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Length | 150 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Bike Maintenance Free |
| Battery | AGM Battery |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 87 mm |
| Height | 105 mm |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Hold-down Type | B0 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B0 |
| Extra Description | EXIDE Bike Conventional |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 145 A |
| Post Positions | 0 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 134.1 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 89 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 145 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B0 |
| Extra Description | EXIDE Bike Conventional |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 145 A |
| Post Positions | 0 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 134.1 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 89 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 145 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 250 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Battery Type Code | 895 |
| Length | 197 mm |
| Height | 186 mm |
| Ampere-Hours | 24 A |
| Width | 132 mm |
| Voltage | 12 V |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 24Ah - 250CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- The batteries are delivered fully charged and ready to use
- Ca/Ca alloy ensures good starting power and long service life
- Battery series for garden machines and small agricultural machines
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
