Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Extra Description | AGM |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B07 |
| Battery | AGM Battery |
| Length | 260 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | RTC4.2 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Height | 206 mm |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 800CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Choose the Original Latest AGM generation approved by car manufacturers
- Ideal for large cars, SUVs, vans and vehicles with Start-Stop and power-hu
- Optimised for partial state of charge operations
- 4 times higher cycle life
- Top charge acceptance
- Exide’s AGM (Absorbent Glass Mat) battery uses high-performance components and materials, including high-surface glass mat separators, advanced lead-tin alloys and unique carbon additives in the active mass. New cutting-edge LifeGrid technology provides c
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Extra Description | AGM |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B07 |
| Battery | AGM Battery |
| Length | 260 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | RTC4.2 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Height | 206 mm |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 800CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Choose the Original Latest AGM generation approved by car manufacturers
- Ideal for large cars, SUVs, vans and vehicles with Start-Stop and power-hu
- Optimised for partial state of charge operations
- 4 times higher cycle life
- Top charge acceptance
- Exide’s AGM (Absorbent Glass Mat) battery uses high-performance components and materials, including high-surface glass mat separators, advanced lead-tin alloys and unique carbon additives in the active mass. New cutting-edge LifeGrid technology provides c
Important compatibility info
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Width | 173 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Type | SAE M |
| Rated Power | 450 Wh |
| Height | 206 mm |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 750CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
Important compatibility info
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Width | 173 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Type | SAE M |
| Rated Power | 450 Wh |
| Height | 206 mm |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 750CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | AGM Battery |
| NCC Class | A |
| Hold-down Type | B13 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 95Ah - 850CCA |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
