Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | M12 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Length | 150 mm |
| Height | 105 mm |
| Battery | AGM Battery |
| Voltage | 12 V |
| Width | 90 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | AGM |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide Auxiliary Battery - 12 V - 9Ah - 120CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery.
- EXIDE designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business
- Exide designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business. Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery. Ideal 12V power source for auxiliary systems in
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | M12 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Length | 150 mm |
| Height | 105 mm |
| Battery | AGM Battery |
| Voltage | 12 V |
| Width | 90 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | AGM |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide Auxiliary Battery - 12 V - 9Ah - 120CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery.
- EXIDE designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business
- Exide designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business. Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery. Ideal 12V power source for auxiliary systems in
Important compatibility info
| Height | 160 mm |
| Length | 135 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Cold-test Current, EN | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Width | 80 mm |
| Battery Type Code | YB12AL-A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M04 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 12Ah - 165CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Height | 160 mm |
| Length | 135 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Cold-test Current, EN | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Width | 80 mm |
| Battery Type Code | YB12AL-A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M04 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 12Ah - 165CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Hold-down Type | B0 |
| Extra Description | EXIDE Bike Conventional |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 145 A |
| Post Positions | 0 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 134.1 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 89 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 145 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
