Battery by Fullriver
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Weight | 27700 |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 69 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 890 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 88 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1070 A |
| PHCA (5 sec) | 1800 A |
| BCI Group | 49, L5 |
| Key Words | 890A; 80Ah; 2Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 2 year warranty |
