Battery by Fullriver
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 100 A |
| Width | 169 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 81 Ah |
| Weight | 31600 |
| Length | 307 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 965 A |
| PHCA (5 sec) | 1950 A |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1170 A |
| Height | 237 mm |
| Type | AGM |
| BCI Group | 27 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 130 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 115 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Height without pole | 214 mm |
| Width | 172 mm |
| Height | 241 mm |
| Type | AGM |
| Length | 328 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 91 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 244 mm |
| Height | 275 mm |
| Width | 190 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 245 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 198 Ah |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 270 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 220 Ah |
| Height | 226 mm |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 180 Ah |
| Type | AGM |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 6 V |
| Length | 306 mm |
| Ampere-Hours | 242 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Width | 169 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 307 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 86 Ah |
| Height without pole | 215 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Height | 236 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 115 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 180 mm |
| Height | 272 mm |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 179 Ah |
| Length | 260 mm |
| Battery Type Code | T105 AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height without pole | 245 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 250 Ah |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 224 A |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 182 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 300 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 82 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1070 A |
| PHCA (5 sec) | 1750 A |
| Battery Type Code | PC1750 |
| BCI Group | 65 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 930 A |
| Weight | 24600 |
| Height | 184 mm |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 60 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 27700 |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 69 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 890 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 88 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1070 A |
| PHCA (5 sec) | 1800 A |
| BCI Group | 49, L5 |
| Key Words | 890A; 80Ah; 2Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 95 Ah |
| Width | 169 mm |
| Height | 236 mm |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Height without pole | 211 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 260 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | 70Ah - 85Ah |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| BCI Group | 34 |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Length | 261 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 825 A |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 208 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1000 A |
| Battery Type Code | 069 AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Weight | 20900 |
| Other Part Number | PC1500 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 72 Ah |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 52 Ah |
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Key Words | 825A; 65Ah; 2Yr Warranty; 261x172x208 |
| Warranty | 2 year warranty |

