Battery by Fullriver
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 9 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 6 Ah |
| Type | AGM |
| PHCA (5 sec) | 310 A |
| Battery Type Code | PC310 |
| Length | 138 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 155 A |
| Weight | 3000 |
| Ampere-Hours | 8 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 86 mm |
| Height | 102 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
