Battery by Hankook
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | SMF |
| Battery Type Code | 069 |
| Width | 172 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | A |
| Length | 257 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Height | 220 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B01 |
| Weight | 16.1 kg |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 068 |
| Width | 172 mm |
| Height | 220 mm |
| Length | 257 mm |
| Extra Description | SMF |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Terminal Type | A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B01 |
| Weight | 16.1 kg |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 540A; 70Ah; 4Yr Warranty; 257x172x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 277 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 72 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 610 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 |
| Key Words | 610A; 72Ah; 4Yr Warranty; 277x174x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Length | 315 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Terminal Type | A |
| Extra Description | SMF |
| Height | 175 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13 |
| Weight | 17.9 kg |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 640A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x174x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Length | 315 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 |
| Extra Description | SMF |
| Width | 174 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | A |
| Hold-down Type | B13 |
| Weight | 18.4 kg |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |



