Battery by Hankook
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 130 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 277 mm |
| Height | 190 mm |
| Extra Description | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Width | 174 mm |
| Terminal Type | A |
| Hold-down Type | B13 |
| Weight | 20.5 kg |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | A |
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 352 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Weight | 26.1 kg |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | AGM Battery |
| Extra Description | AGM |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |

