Car Parts & Accessories by HC Cargo
Important compatibility info
| Length | 168.00 mm |
| Plug Type ID | PL22 |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Connector / Clamp | with connection for speed sensor |
Important compatibility info
| Length | 168.00 mm |
| Plug Type ID | PL22 |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Connector / Clamp | with connection for speed sensor |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Length | 169.00 mm |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Function | Starter |
| Starter Type | Direct drive |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 16 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 0.5 kW |
| Pinion Rest Position | 15.50 mm |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Length | 169.00 mm |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Function | Starter |
| Starter Type | Direct drive |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 16 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 0.5 kW |
| Pinion Rest Position | 15.50 mm |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | PL61 |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56.0 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Length | 186.50 mm |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | PL61 |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56.0 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Length | 186.50 mm |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 58.00 mm |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | PL79, L |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Quality | OE |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 58.00 mm |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | PL79, L |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Quality | OE |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 71.4 mm |
| Length | 164.50 mm |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with double pulley |
| Plug Type ID | PL42 |
| Alternator Charge Current | 60 A |
| Number of grooves | 2 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 71.4 mm |
| Length | 164.50 mm |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with double pulley |
| Plug Type ID | PL42 |
| Alternator Charge Current | 60 A |
| Number of grooves | 2 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Plug Type ID | PL82 |
| Length | 195.00 mm |
| Voltage | 28 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 64.0 mm |
| Number of grooves | 10 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
Important compatibility info
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Plug Type ID | PL82 |
| Length | 195.00 mm |
| Voltage | 28 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 64.0 mm |
| Number of grooves | 10 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 54.0 mm |
| Length | 176.50 mm |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Number of grooves | 6 |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 54.0 mm |
| Length | 176.50 mm |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Number of grooves | 6 |
| Brand Type | Aftermarket Branded |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023






