Car Parts & Accessories by Hella
Hella is a global supplier of automotive components supplying both OE and the aftermarket with quality products. Important compatibility info
| Ampere-Hours | 68Ah |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 100 |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Length | 278 mm |
| Voltage | 12V |
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 100 |
Important compatibility info
| Features | Start-Stop Suitable |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 65Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Length | 230 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 172 mm |
| Other Part Number | 005 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 620 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 005 |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Features | Start-Stop Suitable |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 65Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Length | 230 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 172 mm |
| Other Part Number | 005 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 620 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 005 |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Type | Flooded Battery |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Voltage | 12V |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | 0 |
| Other Part Number | 027 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 560 A |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Type | Flooded Battery |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Voltage | 12V |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | 0 |
| Other Part Number | 027 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 560 A |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Length | 277 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Height | 190 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | 0 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Other Part Number | 096 |
| Ampere-Hours | 70Ah |
| Voltage | 12V |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Type | Flooded Battery |
| Width | 174 mm |
Important compatibility info
| Length | 277 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Height | 190 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | 0 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Other Part Number | 096 |
| Ampere-Hours | 70Ah |
| Voltage | 12V |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Type | Flooded Battery |
| Width | 174 mm |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 65Ah |
| Type | Flooded Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Terminal Layout | 0 |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Other Part Number | 100 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 277 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12V |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 65Ah |
| Type | Flooded Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Terminal Layout | 0 |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Other Part Number | 100 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 277 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12V |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Voltage | 12V |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Other Part Number | 110 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Width | 174 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Voltage | 12V |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Other Part Number | 110 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Width | 174 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | 0 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 80Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Other Part Number | 115 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | 0 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 80Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Other Part Number | 115 |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 95Ah |
| Type | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 353 mm |
| Other Part Number | 017 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Battery Type Code | 017 AGM |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 95Ah |
| Type | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 353 mm |
| Other Part Number | 017 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Battery Type Code | 017 AGM |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 105Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 393 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Width | 175 mm |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Other Part Number | 020 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | AGM Battery |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 105Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 393 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Width | 175 mm |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Other Part Number | 020 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | AGM Battery |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Other Part Number | 027 |
| Type | AGM Battery |
| Voltage | 12V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Other Part Number | 027 |
| Type | AGM Battery |
| Voltage | 12V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 70Ah |
| Other Part Number | 096 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | AGM Battery |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | 0 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


