Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 36 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 36 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Spanner Size | 21 |
| Material | Steel |
| Height | 34 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Spanner Size | 21 |
| Material | Steel |
| Height | 34 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 38 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 21 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 38 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 21 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 48 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 21 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 48 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 21 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Function | Wheel Nut |
| Type | Wheel Nut |
| Spanner Size | 22 |
| Thread Size | M 14 X 1.5 |
| Height | 47 mm |
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Function | Wheel Nut |
| Type | Wheel Nut |
| Spanner Size | 22 |
| Thread Size | M 14 X 1.5 |
| Height | 47 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 15 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 15 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 15 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Surface | Zinc-coated |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 15 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Surface | Zinc-coated |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 15 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 21 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 15 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 21 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Spanner Size | 21 |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Material | Steel |
| Height | 31 mm |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
Important compatibility info
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Spanner Size | 21 |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Material | Steel |
| Height | 31 mm |
| Type | Wheel Nut |
| Function | Wheel Nut |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Function | Wheel Nut |
| Type | Wheel Nut |
| Spanner Size | 19 |
| Material | Steel |
| Height | 32 mm |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Function | Wheel Nut |
| Type | Wheel Nut |
| Spanner Size | 19 |
| Material | Steel |
| Height | 32 mm |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Housing Type | without housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 026121005 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Housing Type | without housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 026121005 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Housing Type | without housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 037121005C |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Housing Type | without housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 037121005C |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Number of Wings | 5 |
| Number of Teeth | 20 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 069121004 |
| Water Pump Pulley Diameter | 66 mm |
Important compatibility info
| Number of Wings | 5 |
| Number of Teeth | 20 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 069121004 |
| Water Pump Pulley Diameter | 66 mm |
Important compatibility info
| Water Pump Pulley Diameter | 84 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 052121004 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Water Pump Pulley Diameter | 84 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 052121004 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Housing Type | with housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 026121005H |
| Number of Wings | 6 |
| Impeller Height | 74 mm |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Housing Type | with housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 026121005H |
| Number of Wings | 6 |
| Impeller Height | 74 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














