Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 2E0 965 521, 6542001400 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Transmission Type | Manual Transmission |
| for OE number | 1126032 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Transmission Type | Manual Transmission |
| for OE number | 1126032 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1487478 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 45 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1487478 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 45 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1320085 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1320085 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 3382081 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 3382081 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Operating Mode | Mechanical |
| for OE number | 1007714 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Operating Mode | Mechanical |
| for OE number | 1007714 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1053879 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1053879 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1F1E8501BA |
| Number of Teeth | 3 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 59 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1F1E8501BA |
| Number of Teeth | 3 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 59 mm |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1383786 |
| Number of Wings | 8 |
| Impeller Height | 76 mm |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1383786 |
| Number of Wings | 8 |
| Impeller Height | 76 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | Housing with Plastic Lid |
| for OE number | 1096556 |
| Number of Teeth | 7 |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 134 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | Housing with Plastic Lid |
| for OE number | 1096556 |
| Number of Teeth | 7 |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 134 mm |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| for OE number | 1116996 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| for OE number | 1116996 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1119276 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1119276 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1334027 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1334027 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 31100879 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 31100879 |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 5960414 |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 134 mm |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 5960414 |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 134 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Bearing Type | Thrust Bearing |
| for OE number | 1078500 |
| Number of Wings | 6 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















