Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Title | NAPA ULTRA LL YELLOW ANTIFREEZE (1L) |
Additional Information
- Ethylene glycol based
- Free from nitrites, amines, phosphates, borates and silicates
- Organic Acid Inhibitor Technology
- Must be diluted before use: Example 50/50 mix provides -40°C Freezing Protection
- ASTM D 3306, ASTM D 4985, SAE J 1034, BS 6580 (2010), AFNOR NF R15-601*, FFV HEFT R443, CUNA NC 956-16, UNE 26361-88, JIS K 2234*, NATO S 759, (* with the exception of reserve alkalinity). See Technical Data Sheet for further information
Important compatibility info
| Capacity | 1 l |
| Type | Antifreeze |
| Function | Antifreeze |
| Extra Description | NAPA ULTRA LONGLIFE P-OAT |
| Title | NAPA ULTRA LL P-OAT (1L) |
Additional Information
- Suitable for modern vehicles from Asia requiring the use of a phosphated OAT product
- Ethylene glycol based
- Phosphated OAT Inhibitor Technology
- Must be diluted before use: Example 50/50 mix provides -40°C Freezing Protection
- BS 6580: 2010, SAE J 1034, JIS K2234, ASTM D3306, ASTM D4656
Important compatibility info
| Capacity | 1 l |
| Type | Antifreeze |
| Function | Antifreeze |
| Extra Description | NAPA ULTRALIFE LONGLIFE SP-OAT 64 |
| Title | NAPA ULTRA LL SP-OAT 64 (1L) |
Additional Information
- Suitable for applications requiring a Silicated-Phosphated Organic Additive Technology Product (PSi-OAT)
- Ethylene glycol based
- Silicated-Phosphated OAT Inhibitor Technology
- Must be diluted before use: Example 50/50 mix provides -40°C Freezing Protection
- BS 6580: 2010, SAE J 1034, ASTM D3306, ASTM D4656
Important compatibility info
| Number of Ribs | 4 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 55 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Lucas |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 4 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 55 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Lucas |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Alternator |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



