Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 67 mm |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Replaces | NAL1096 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
| Replaces | NAL1587 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
| Replaces | NAL1587 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Replaces | NAL1691 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Replaces | NAL1691 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Replaces | NAL1678 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Replaces | NAL1678 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 85 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 5 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















