Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Thread Type | with right-hand thread, UNF Thread, with internal thread |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | 1/2"x20 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Thread Type | with right-hand thread, UNF Thread, with internal thread |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | 1/2"x20 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6974 |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6974 |
Important compatibility info
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Function | Engine Oil |
| Volume | 1 L |
| API specification | SN/CF |
| ACEA specification | C2, C3 |
| Title | Napa C2 C3 5W-30 LS (1L) |
| Extra Description | NAPA C2 C3 5W-30 LS |
| Grade | Multigrade |
| Type | Engine Oil |
| Packing Type | Bottle |
| Capacity | 1 L |
| Key Words | LS; Low SAPS; Synthetic |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Promotes reduced fuel consumption
- Excellent high and low temperature stability
- Extended drain intervals
- After treatment system compatible
- ACEA C2, C3, API SN/CF
Important compatibility info
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Function | Engine Oil |
| Volume | 1 L |
| API specification | SN/CF |
| ACEA specification | C2, C3 |
| Title | Napa C2 C3 5W-30 LS (1L) |
| Extra Description | NAPA C2 C3 5W-30 LS |
| Grade | Multigrade |
| Type | Engine Oil |
| Packing Type | Bottle |
| Capacity | 1 L |
| Key Words | LS; Low SAPS; Synthetic |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Promotes reduced fuel consumption
- Excellent high and low temperature stability
- Extended drain intervals
- After treatment system compatible
- ACEA C2, C3, API SN/CF
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 156 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 203 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 156 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 203 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Width 2 | 144 mm |
| Width 1 | 226 mm |
| Height | 69 mm |
| Function | Air Filter |
| Length | 280 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Width 2 | 144 mm |
| Width 1 | 226 mm |
| Height | 69 mm |
| Function | Air Filter |
| Length | 280 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 233 mm |
| Height | 25 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 245 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 233 mm |
| Height | 25 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 245 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M14x1.5, M42x1.5 |
| Placement on Vehicle | outer, Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Bolted |
| Paired article numbers | NST0261 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M14x1.5, M42x1.5 |
| Placement on Vehicle | outer, Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Bolted |
| Paired article numbers | NST0261 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Specification | FORD WSS-M2C913-A, FORD WSS-M2C913-B |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA 5W-30 SS PREMIUM |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa 5W-30 SS PREMIUM (1L) |
| ACEA specification | A1/B1, A5/B5 |
| API specification | SL, CF |
Additional Information
- Provides ultimate engine protection for all driving conditions
- Suitable for a wide range of vehicles
- Blended with high quality synthetic and mineral base materials
- Recommended for use in pre-2009 Ford engines
- ACEA A5/B5, A1/B1, API SL/CF
- FORD WSS-M2C913-B, WSS-M2C913-A
Important compatibility info
| Specification | FORD WSS-M2C913-A, FORD WSS-M2C913-B |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA 5W-30 SS PREMIUM |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa 5W-30 SS PREMIUM (1L) |
| ACEA specification | A1/B1, A5/B5 |
| API specification | SL, CF |
Additional Information
- Provides ultimate engine protection for all driving conditions
- Suitable for a wide range of vehicles
- Blended with high quality synthetic and mineral base materials
- Recommended for use in pre-2009 Ford engines
- ACEA A5/B5, A1/B1, API SL/CF
- FORD WSS-M2C913-B, WSS-M2C913-A
Important compatibility info
| Length | 342 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 165 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 342 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 165 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 348 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 153 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 348 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 153 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | 11/16X16 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6061 |
| Thread Type | with left-hand thread |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | 11/16X16 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6061 |
| Thread Type | with left-hand thread |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | 11/16X16 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6060 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | 11/16X16 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6060 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Water Pump |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 11117800048 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















