Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 197 mm |
| Height | 20 mm |
| Length | 240 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 197 mm |
| Height | 20 mm |
| Length | 240 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 237 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 196 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 237 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 196 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Filter type | Particulate Filter |
| Height | 30 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Width | 169 mm |
| Length | 169 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Particulate Filter |
| Height | 30 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Width | 169 mm |
| Length | 169 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Material | Steel |
| Length | 237 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Material | Steel |
| Length | 237 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Length 1 | 277 mm |
| Height | 25 mm |
| Length | 335 mm |
| Width | 190 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Length 1 | 277 mm |
| Height | 25 mm |
| Length | 335 mm |
| Width | 190 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 55 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST4042 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 55 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST4042 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 55 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4041 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 55 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4041 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6146 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6146 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 85 mm |
| Height | 56 mm |
| Length | 494 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 85 mm |
| Height | 56 mm |
| Length | 494 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| for steering manufacturer | TRW |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| for steering manufacturer | TRW |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | ERR3291 |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | ERR3291 |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
Important compatibility info
| Capacity | 1 l |
| Title | Ultra Standard Blue Antifreeze - 1 Litre |
| Extra Description | NAPA ULTRA STANDARD BLUE |
| Function | Antifreeze |
| Type | Antifreeze |
Additional Information
- Anti-corrosion additives and inhibitors
- Established inhibitor technology and is nitrite, amine and phosphate (NAP) free
- Manufactured from pure monoethylene glycol
- Must be diluted before use: Example 50/50 mix provides -40°C Freezing Protection
- BS 6580: 2010, ASTM D 3306, ASTM D 4985, SAE J 1034 See Technical Data Sheet for further information
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 171 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 294 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 171 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 294 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 193 mm |
| Height | 27 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 223 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















