Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Number of Chain Links | 134 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 134 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | YOUNG SHIN |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 107 mm |
| Pressure | 100 bar |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | YOUNG SHIN |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 107 mm |
| Pressure | 100 bar |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | UNISIA JECS |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | UNISIA JECS |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 130 |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Silent Chain |
| Additional Information | with gears |
| for OE number | 038103085E |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 130 |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Silent Chain |
| Additional Information | with gears |
| for OE number | 038103085E |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 8 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 8 |
Important compatibility info
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | LUK |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 135 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | LUK |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 135 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 9 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 9 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
| Manufacturer Restriction | Ford |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
| Manufacturer Restriction | Ford |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 225 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 225 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














