Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 148 |
| Chain Type | Simplex |
| Function | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 148 |
| Chain Type | Simplex |
| Function | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Suitable for plug | Female, CEE, Charging coupler type 2 |
| Additional Information | with control unit |
| Current Strength | 32 A |
| Max. charging current | 32 A |
| Phases | 2 |
| Title | EV Charging Cable - 32A 3-Phase Type 2 Red Commando Plug - 5m |
| Voltage | 480 V |
| Rated Power | 22 kW |
| Plug Type | CEE, Charging plug type 2 |
| Charger Cable Length | 5 m |
Additional Information
- Supplied with handy storage bag and controller
- Copper Alloy contacts
- Operting Temp -30 - +50C
- IP55 Rated
- IEC, UL, TUV, UKCA, CE Certified
- Cable length is 5 meters, 16ft long
- Designed to charge electric vehicles from a 3-phase workshop socket
- Meets all required standards including IEC,UL,TUV,UKCA, CE
Important compatibility info
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Suitable for plug | Female, CEE, Charging coupler type 2 |
| Additional Information | with control unit |
| Current Strength | 32 A |
| Max. charging current | 32 A |
| Phases | 2 |
| Title | EV Charging Cable - 32A 3-Phase Type 2 Red Commando Plug - 5m |
| Voltage | 480 V |
| Rated Power | 22 kW |
| Plug Type | CEE, Charging plug type 2 |
| Charger Cable Length | 5 m |
Additional Information
- Supplied with handy storage bag and controller
- Copper Alloy contacts
- Operting Temp -30 - +50C
- IP55 Rated
- IEC, UL, TUV, UKCA, CE Certified
- Cable length is 5 meters, 16ft long
- Designed to charge electric vehicles from a 3-phase workshop socket
- Meets all required standards including IEC,UL,TUV,UKCA, CE
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 142 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 142 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 11517563659 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 11517563659 |
Important compatibility info
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| for OE number | A0009936000 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 102. 62 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| for OE number | A0009936000 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 102. 62 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 152. 52 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Chain Type | Silent Chain |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 152. 52 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Chain Type | Silent Chain |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 250 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 250 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 8 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














