Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| for OE number | FG18S128 |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| for OE number | FG18S128 |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 210 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 210 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles without Variable Damping System (VDS) |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles without Variable Damping System (VDS) |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 60 A |
| Belt Pulley Diameter | 82 mm |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Number of Ribs | 1 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 60 A |
| Belt Pulley Diameter | 82 mm |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Number of Ribs | 1 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














