Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 640 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 640 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 126 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 126 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 7 |
| Replaces | NAL1333 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 7 |
| Replaces | NAL1333 |
Important compatibility info
| Outer diameter | 92 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Outer diameter | 92 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 840 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 840 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Delco |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Delco |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









