Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 9 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 9 |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Outer diameter | 212 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 21 |
| Multi-piece | three-piece |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Outer diameter | 212 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 21 |
| Multi-piece | three-piece |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Transmission Type | not for semi-automatic |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Transmission Type | not for semi-automatic |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Pressure | 130 bar |
| Number of grooves | 5 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Pressure | 130 bar |
| Number of grooves | 5 |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Inspection Tag | 90R-02C0349/1518 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 294 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Inspection Tag | 90R-02C0349/1518 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 294 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









