Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| for OE number | 059 105 251 BB |
| Width | 48 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 192 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 24 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 059 105 251 BB |
| Width | 48 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 192 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 24 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | NST3061 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | NST3061 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 335 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 335 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 60 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| Width 1 | 124 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 60 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| Width 1 | 124 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3163 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3163 |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 72. 90 |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 72. 90 |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 250 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 250 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 325 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 325 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023








