Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Number of Teeth | 21 |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Number of Teeth | 21 |
Important compatibility info
| Diameter | 260 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 260 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Profile | 23x26,2-23 N |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Profile | 23x26,2-23 N |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3341 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3341 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 114 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 114 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 210 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 210 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| for OE number | LR018170 |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with ADS |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










