Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Ford |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 12 |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Ford |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 12 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| for OE number | 135060E010 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| for OE number | 135060E010 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 116. 58 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 116. 58 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Belt Pulley Diameter | 59 mm |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Belt Pulley Diameter | 59 mm |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 92. 94 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Duplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 92. 94 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Duplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 11 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.7 kW |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 11 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.7 kW |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 8 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 8 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Unisia Jecs |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Number of grooves | 5 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










