Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 284 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 228 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Length | 284 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 228 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 303 mm |
| Height | 37 mm |
| Length | 344 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 303 mm |
| Height | 37 mm |
| Length | 344 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Length | 472 mm |
| Width | 119 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Height | 35 mm |
| Basic version (Part No.) | NFC4080 |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Length | 472 mm |
| Width | 119 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Height | 35 mm |
| Basic version (Part No.) | NFC4080 |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bolt length | 99 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bolt length | 99 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter | 66 mm |
| Height | 125 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter | 66 mm |
| Height | 125 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0068 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0068 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0067 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0067 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 137 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4247 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 137 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4247 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M12X1.0, M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 238 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6043 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M12X1.0, M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 238 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6043 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









