Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1095 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 315 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6094 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 315 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6094 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 20 mm. 25.0 mm. 46 mm. 52.0 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 46 mm |
| Width 1 | 15 mm |
| Outer diameter 2 | 52 mm |
| Width 2 | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 20 mm. 25.0 mm. 46 mm. 52.0 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 46 mm |
| Width 1 | 15 mm |
| Outer diameter 2 | 52 mm |
| Width 2 | 16 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Length | 312 mm |
| Height | 52 mm |
| Width 1 | 144 mm |
| Width 2 | 102 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 312 mm |
| Height | 52 mm |
| Width 1 | 144 mm |
| Width 2 | 102 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 258 mm |
| Height | 53 mm |
| Length | 291 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 258 mm |
| Height | 53 mm |
| Length | 291 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 202 mm |
| Height | 59 mm |
| Length | 250 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 202 mm |
| Height | 59 mm |
| Length | 250 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 81 mm |
| Height | 113 mm |
| Inner diameter | 23 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 81 mm |
| Height | 113 mm |
| Inner diameter | 23 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Length | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
Important compatibility info
| Length | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without thermostat |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1K0122291B |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without thermostat |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1K0122291B |
Important compatibility info
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Packing Type | Bottle |
| Capacity | 1 l |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA HP 10W-60 FS |
| Title | Napa HP 10W-60 (1L) |
| SAE Viscosity | 10W-60 |
| API specification | SN/CF |
| ACEA specification | A3/B3, A3/B4 |
Additional Information
- Outstanding thermal stability at elevated temperatures
- Highly shear stable
- Excellent anti-wear protection
- Low volatility greatly reduces oil consumption
- High film strength provides superior engine protection
- ACEA A3/B3, A3/B4, API SN/CF
Important compatibility info
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Packing Type | Bottle |
| Capacity | 1 l |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA HP 10W-60 FS |
| Title | Napa HP 10W-60 (1L) |
| SAE Viscosity | 10W-60 |
| API specification | SN/CF |
| ACEA specification | A3/B3, A3/B4 |
Additional Information
- Outstanding thermal stability at elevated temperatures
- Highly shear stable
- Excellent anti-wear protection
- Low volatility greatly reduces oil consumption
- High film strength provides superior engine protection
- ACEA A3/B3, A3/B4, API SN/CF
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 199 mm |
| Height | 51 mm |
| Length | 246 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 199 mm |
| Height | 51 mm |
| Length | 246 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 236 mm |
| Height | 22 mm |
| Width | 96 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 236 mm |
| Height | 22 mm |
| Width | 96 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 321 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| for steering manufacturer | SMI-Koyo |
| Paired article numbers | NST6288 |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 321 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| for steering manufacturer | SMI-Koyo |
| Paired article numbers | NST6288 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Axle Joint Length | 202 mm |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















