Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M10x1.5, M16x1.5 |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0187 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 282 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 282 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6240 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6240 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6239 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6239 |
Important compatibility info
| Length | 322 mm |
| Height | 31 mm |
| Width | 170 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 322 mm |
| Height | 31 mm |
| Width | 170 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 65 mm |
| Height | 83 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 65 mm |
| Height | 83 mm |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 70 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST7000 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 70 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST7000 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 341 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 341 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 368 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 368 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Title | 12V 65W H9 PGJ19-5 Halogen Headlamp Bulb |
| Bulb Fitment Code | H9 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 65 W |
| Type | Bulb, headlight |
| Function | Bulb, headlight |
| for OE number | 64213 |
| Base design light bulb | PU20d/2 |
| Bulb Type | H9 |
Additional Information
- ECE - H9
- Warranty period - 1 year
- E marked for legal use on UK roads
- Manufactured to OE specification
- Direct replacement bulb
- Single box
Important compatibility info
| Title | 12V 65W H9 PGJ19-5 Halogen Headlamp Bulb |
| Bulb Fitment Code | H9 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 65 W |
| Type | Bulb, headlight |
| Function | Bulb, headlight |
| for OE number | 64213 |
| Base design light bulb | PU20d/2 |
| Bulb Type | H9 |
Additional Information
- ECE - H9
- Warranty period - 1 year
- E marked for legal use on UK roads
- Manufactured to OE specification
- Direct replacement bulb
- Single box
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 202 mm |
| Height | 78 mm |
| Length | 292 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 202 mm |
| Height | 78 mm |
| Length | 292 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 277 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 196 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 277 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 196 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Width | 285 mm |
| Length | 234 mm |
| Height | 58 mm |
| Width 1 | 147 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Length 1 | 198 mm |
Important compatibility info
| Width | 285 mm |
| Length | 234 mm |
| Height | 58 mm |
| Width 1 | 147 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Length 1 | 198 mm |
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Height | 299 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Height | 299 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 267 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 267 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 155 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4337 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















