Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Inner diameter | 19 mm |
| Height | 93 mm |
| Outer diameter | 77 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Colour | silver |
| Thread Length | 27 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Colour | silver |
| Thread Length | 27 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 60 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 160 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 230 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 160 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 230 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Thickness/Strength 1 | 41 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | NST8282 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Thickness/Strength 1 | 41 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | NST8282 |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 102 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 310 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 102 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 310 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 75 mm |
| Height | 94 mm |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Inner diameter 2 | 63 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 75 mm |
| Height | 94 mm |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Inner diameter 2 | 63 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 205 mm |
| Height | 25 mm |
| Length | 280 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 205 mm |
| Height | 25 mm |
| Length | 280 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 338 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 147 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 338 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 147 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 220 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 199 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 220 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 199 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 65 mm |
| Height | 115 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 31 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 65 mm |
| Height | 115 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 31 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 64 mm |
| Height | 101 mm |
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 21 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 64 mm |
| Height | 101 mm |
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 21 mm |
Important compatibility info
| Brake System | BREMBO |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length 1 | 300 mm |
| Quantity | 2 |
| Packaging height | 1 cm |
| Packaging length | 26 cm |
| Packaging width | 15 cm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Brake System | BREMBO |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length 1 | 300 mm |
| Quantity | 2 |
| Packaging height | 1 cm |
| Packaging length | 26 cm |
| Packaging width | 15 cm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8436 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8436 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 48 mm |
| Diameter | 14 mm. 55 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8040 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 48 mm |
| Diameter | 14 mm. 55 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8040 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8177 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Inner diameter | 18 mm |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8177 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Inner diameter | 18 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 166 mm |
| Height | 32 mm |
| Length | 216 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















