Car Parts & Accessories by NK
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 69.6 mm |
| Outer diameter | 276 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Minimum thickness | 13 mm |
| Centering Diameter | 73 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.52 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 69.6 mm |
| Outer diameter | 276 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Minimum thickness | 13 mm |
| Centering Diameter | 73 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.52 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Centering Diameter | 77.6 mm |
| Height | 74.8 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 25 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 8.76 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Centering Diameter | 77.6 mm |
| Height | 74.8 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 25 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 8.76 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Net weight | 7.07 kg |
| Centering Diameter | 82 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Height | 43 mm |
| Outer diameter | 294 mm |
| Brake Disc Thickness | 24.5 mm |
| Minimum thickness | 22.1 mm |
| Surface | Oiled |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Net weight | 7.07 kg |
| Centering Diameter | 82 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Height | 43 mm |
| Outer diameter | 294 mm |
| Brake Disc Thickness | 24.5 mm |
| Minimum thickness | 22.1 mm |
| Surface | Oiled |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Net weight | 6.31 kg |
| Height | 43 mm |
| Outer diameter | 270 mm |
| Brake Disc Thickness | 24.3 mm |
| Minimum thickness | 22.2 mm |
| Centering Diameter | 78.5 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | 202532 |
Important compatibility info
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Net weight | 6.31 kg |
| Height | 43 mm |
| Outer diameter | 270 mm |
| Brake Disc Thickness | 24.3 mm |
| Minimum thickness | 22.2 mm |
| Centering Diameter | 78.5 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | 202532 |
Important compatibility info
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Height | 44.4 mm |
| Outer diameter | 278 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 63 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.85 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Height | 44.4 mm |
| Outer diameter | 278 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 63 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.85 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Brake Disc |
| Height | 32.9 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Brake Disc Thickness | 10.2 mm |
| Minimum thickness | 8.9 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Net weight | 4.15 kg |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Brake Disc |
| Height | 32.9 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Brake Disc Thickness | 10.2 mm |
| Minimum thickness | 8.9 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Net weight | 4.15 kg |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 48.4 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Outer diameter | 238 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Surface | Oiled |
| Net weight | 3.36 kg |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 48.4 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Outer diameter | 238 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Surface | Oiled |
| Net weight | 3.36 kg |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Height | 47 mm |
| Outer diameter | 282 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.92 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Height | 47 mm |
| Outer diameter | 282 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.92 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Type | Brake Disc Rotor |
| Outer diameter | 260 mm |
| Height | 45 mm |
| Brake Disc Thickness | 23 mm |
| Minimum thickness | 21 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 5.42 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Brake Disc Rotor |
| Outer diameter | 260 mm |
| Height | 45 mm |
| Brake Disc Thickness | 23 mm |
| Minimum thickness | 21 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 5.42 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Height | 47.4 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.83 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Height | 47.4 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.83 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Height | 45.4 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Surface | Oiled |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.36 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Height | 45.4 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Surface | Oiled |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.36 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Net weight | 5.95 kg |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 276 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Minimum thickness | 22.4 mm |
| Centering Diameter | 87.1 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Net weight | 5.95 kg |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 276 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Minimum thickness | 22.4 mm |
| Centering Diameter | 87.1 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 262 mm |
| Height | 61.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Centering Diameter | 90 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 4.08 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 262 mm |
| Height | 61.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Centering Diameter | 90 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 4.08 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 276 mm |
| Minimum thickness | 22.4 mm |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.07 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 276 mm |
| Minimum thickness | 22.4 mm |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.07 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Type | Brake Disc Rotor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rotor Style | Vented |
| Height | 46.4 mm |
| Outer diameter | 290 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Minimum thickness | 24.4 mm |
| Centering Diameter | 94 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.51 kg |
Important compatibility info
| Type | Brake Disc Rotor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rotor Style | Vented |
| Height | 46.4 mm |
| Outer diameter | 290 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Minimum thickness | 24.4 mm |
| Centering Diameter | 94 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.51 kg |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














