Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 416 mm |
| Core Depth | 24 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 416 mm |
| Core Depth | 24 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 369 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 369 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 467 mm |
| Core Length | 635 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 467 mm |
| Core Length | 635 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 485 mm |
| Core Width | 467 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| for OE number | 25310D3200 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 485 mm |
| Core Width | 467 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| for OE number | 25310D3200 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 449 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 449 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 516 mm |
| Core Length | 673 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 516 mm |
| Core Length | 673 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 628 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 442 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 628 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 442 mm |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 562 mm |
| Core Width | 400 mm |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 562 mm |
| Core Width | 400 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 465 mm |
| Core Depth | 18 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 465 mm |
| Core Depth | 18 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 500 mm |
| Core Length | 757 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
Important compatibility info
| Core Width | 500 mm |
| Core Length | 757 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 627 mm |
| Core Width | 526 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 627 mm |
| Core Width | 526 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| for OE number | 1640026421 |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 670 mm |
| Core Width | 411 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| for OE number | 1640026421 |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 670 mm |
| Core Width | 411 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 294 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 294 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 328 mm |
| Core Length | 375 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 328 mm |
| Core Length | 375 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 23 mm |
| Core Width | 23 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 23 mm |
| Core Width | 23 mm |
| Core Depth | 23 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














