Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 230 mm |
| Core Length | 528 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 230 mm |
| Core Length | 528 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 174 mm |
| Core Length | 850 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 174 mm |
| Core Length | 850 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 390 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 390 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| for OE number | 1301TN |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 460 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Additional Information
Technical Information
This is the radiator with regular connector. If you need radiator with quick connector, please check 58184
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| for OE number | 1301TN |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 460 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Additional Information
Technical Information
This is the radiator with regular connector. If you need radiator with quick connector, please check 58184
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without frame |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 558 mm |
| Core Width | 545 mm |
| Core Depth | 40 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without frame |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 558 mm |
| Core Width | 545 mm |
| Core Depth | 40 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 234 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 234 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 248 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 310 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 248 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 310 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 525 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 525 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 530 mm |
| Core Width | 286 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 530 mm |
| Core Width | 286 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 670 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 670 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 617 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 365 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 3096385 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 617 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 365 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 3096385 |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 24 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Length | 670 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 24 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Length | 670 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Width | 452 mm |
| Core Length | 610 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Width | 452 mm |
| Core Length | 610 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 525 mm |
| Core Width | 446 mm |
| Core Depth | 48 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 525 mm |
| Core Width | 446 mm |
| Core Depth | 48 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














