Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 670 mm |
| Core Width | 448 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 389 mm |
| Core Length | 680 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Core Width | 389 mm |
| Core Length | 680 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 416 mm |
| Core Length | 780 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 416 mm |
| Core Length | 780 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 468 mm |
| Core Length | 539 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 468 mm |
| Core Length | 539 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 620 mm |
| for OE number | 1300361 |
| Core Width | 369 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 620 mm |
| for OE number | 1300361 |
| Core Width | 369 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 508 mm |
| Core Width | 432 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 508 mm |
| Core Width | 432 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 369 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| for OE number | 1300363 |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 369 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| for OE number | 1300363 |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 488 mm |
| Core Length | 640 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| for OE number | 253101D210 |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 488 mm |
| Core Length | 640 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| for OE number | 253101D210 |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 376 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 376 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 362 mm |
| Core Length | 420 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 362 mm |
| Core Length | 420 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 605 mm |
| Core Length | 642 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 605 mm |
| Core Length | 642 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 420 mm |
| Core Width | 362 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 420 mm |
| Core Width | 362 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 383 mm |
| Core Length | 480 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 383 mm |
| Core Length | 480 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 468 mm |
| Core Length | 539 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 468 mm |
| Core Length | 539 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Length | 675 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Length | 675 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 419 mm |
| Core Length | 690 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















