Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Height | 250 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 250 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Height | 160 mm |
| Width | 190 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Height | 160 mm |
| Width | 190 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| for OE number | 6450NX |
Important compatibility info
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| for OE number | 6450NX |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | round |
| Mounting Type | Screw Connection |
| for OE number | 7420576617 |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Type | Sensor, coolant temperature |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
| Socket colour | black |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | round |
| Mounting Type | Screw Connection |
| for OE number | 7420576617 |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Type | Sensor, coolant temperature |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
| Socket colour | black |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| for OE number | 6450EN |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| for OE number | 6450EN |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 85 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 85 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 80 °C |
| for OE number | 075121113D |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 80 °C |
| for OE number | 075121113D |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 202 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 202 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 280 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 280 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














