Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Length | 167 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 165 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Core Length | 167 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 165 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | TGK |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | TGK |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| for OE number | 1689811 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| for OE number | 1689811 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| for OE number | 04B145762B |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| for OE number | 04B145762B |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| for OE number | 81619010065 |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 370 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| for OE number | 81619010065 |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 370 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Opening Temperature | 90 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Opening Temperature | 90 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 175 mm |
| Core Length | 234 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 175 mm |
| Core Length | 234 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Turbocharger line | Cold Side |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Turbocharger line | Cold Side |
Important compatibility info
| Core Width | 145 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 220 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Core Width | 145 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 220 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Core Depth | 67 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Core Length | 102 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Depth | 67 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Core Length | 102 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 1K0145790C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 1K0145790C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














